Ściany jednowarstwowe przyszłością architektury

Budowa domu w technologii dwuwarstwowej jest obecnie najbardziej powszechną i najczęściej stosowaną metodą wznoszenia ścian. Rosnącą popularnością cieszą się jednak ściany jednowarstwowe – bez konieczności stosowania docieplenia ze styropianu bądź wełny mineralnej. SYSTEM 3E wykorzystuje metodę wznoszenia ścian z gotowych elementów – bez zbędnych materiałów dociepleniowych i szkodliwej chemii.

Budowanie w technologii SYSTEM 3E jest rozwiązaniem rewolucyjnym – pierwszym tak ważnym od czasów wynalezienia betonu komórkowego. Domy powstałe z Elementów 3E są energooszczędne, ekologiczne i ekonomiczne.

Ich główna zaleta to przede wszystkim prostota wykonania oraz szybkie tempo prac. W przypadku ścian dwuwarstwowych, optymalna temperatura powietrza zewnętrznego oraz podłoża, przy której możliwe jest prowadzenie prac dociepleniowych zawiera się w przedziale od 5 do 25 °C. Elementy 3E stwarzają natomiast możliwość budowania w każdych warunkach atmosferycznych, co minimalizuje przerwy technologiczne związane z pogodą. Mechaniczne łączenie Elementów 3E „na sucho”, bez zastosowania zaprawy klejowej, wyklucza przestoje w budowie, spowodowane przerwami w dostawie energii elektrycznej czy wody, zapewniając tym samym ciągłość prac budowlanych.

Brak murowania roztacza przed architektem pełną swobodę zaprojektowania wymarzonego domu dla Klienta. Co więcej, do wzniesienia budynku w technologii SYSTEM 3E niepotrzebna jest wykwalifikowana siła robocza – wystarczy krótkie szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów. Prostota łączenia elementów metodą klik-klik eliminuje ryzyko powstawania błędów wykonawczych. Brak konieczności zastosowania docieplenia wpływa na mniejszą grubość przegrody i – co za tym idzie – większą powierzchnię użytkową. Technologia bazująca na ścianach jednowarstwowych gwarantuje ich większą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Co więcej, w tradycyjnym budownictwie straty energii przez ściany stanowią około 20-30% całkowitej energii oddawanej przez budynek. Dzięki wyborowi odpowiedniego systemu wznoszenia ścian jesteśmy je w stanie zminimalizować, jednocześnie obniżając rachunki za ogrzewanie. Ciepły dom stwarza nam także uzasadnioną możliwość zastosowania mniejszych i tańszych instalacji grzewczych lub wykorzystania źródeł niskotemperaturowych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Ściany wykonane w technologii 3E mają zdolność do akumulacji ciepła, dzięki czemu uzyskujemy stabilność termiczną budynku – w pomieszczeniach panuje optymalna temperatura. W sezonie grzewczym, dzięki dużej pojemności cieplnej pomieszczenia nie wychładzają się, gdy czasowo wyłączymy ogrzewanie lub przewietrzymy pomieszczenie. W sezonie letnim natomiast zastosowana technologia ochroni budynek przed przegrzewaniem się.

W przypadku ściany dwuwarstwowej z dociepleniem, zastosowanie materiału termoizolacyjnego nieprzepuszczającego pary wodnej, stwarza ryzyko wystąpienia zjawiska kondensacji (wykraplania pary wodnej), co może skutkować ewentualnym uszkodzeniem przegrody. Ściany 3E są paroprzepuszczalne, co oznacza brak ryzyka wystąpienia zjawiska kondensacji oraz rozwoju grzybów i pleśni na powierzchni przegrody. Tym samym domy budowane w tej technologii są bezpiecznym miejscem dla astmatyków i alergików.

Ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny dom o ścianach jednowarstwowych gwarantuje wiele ułatwień i korzyści. Nie tylko na etapie jego projektowania i budowy, ale przede wszystkim, gdy stanie się on miejscem zamieszkania – wyjątkowym i niepowtarzalnym, gwarantującym rodzinie ciepło i bezpieczeństwo. Dołącz do rewolucji w budownictwie i projektuj domy w technologii przyszłości!